Kaj sploh je
nuhalna svetlina?
Nuhalna svetlina skupaj z dvojnim hormonskim testom je ključna za zgodnje odkrivanje nepravilnosti ploda.
Na pregledu z ultrazvokom izmerimo debelino nabrane tekočine med kožo in podkožnimi tkivi v področju zatilja ploda, s katerim napovemo možnost kromosomske ali strukturne nepravilnosti.

Kdaj opraviti
nuhalno svetlino?
Ultrazvočni (UZ) presejalni test z meritvijo nuhalna svetlina izvajamo med 11. in 14. tednom nosečnosti (do 13 tednov in 6 dni).
Za nosečnico in plod je pregled popolnoma neškodljiv.
Pri nas lahko opravite pregled nuhalne svetline tudi, če obiskujete drugega ginekologa. Za pregled v našem centru v Ljubljani ne potrebujete napotnice, dovolj je veljavna kartica ZZZS. Na pregled lahko pridete sami ali v dvoje, saj smo veseli tudi bodočih očkov.
Za spomin s seboj, poleg pisnega izvida, odnesete vsaj 8 barvnih slikic vašega plodka, na posebno željo lahko pripravimo USB s slikami in videoposnetkom. Pogosto pri nas v dar dobite še kakšno uporabno knjižico ali drugo presenečenje.

Preverite, zakaj je priporočljivo opraviti
nuhalno svetlino ...
V tej višini nosečnosti je normalno prisotne nekaj tekočine v zatilju. Če je te tekočine veliko (desni primer na spodnji sliki) pravimo, da gre za povečano nuhalno svetlino. To predstavlja povečano tveganje za kromosomske in druge razvojne nepravilnosti ploda.
Ampak kar brez skrbi, saj statistike kažejo, da v več kot 95 % primerov pregled nuhalne svetline ne pokaže nobenih odstopanj.
Če pa je izračunano tveganje za kromosomsko napako povečano (1:300 ali večje), svetujemo nadaljnjo diagnostiko, s katerimi diagnozo kromosomske napake potrdimo ali ovržemo. Ena od najpogosteje izbranih diagnostik je NIFTY oz. NIPT test, ki smo ga začeli kot prvi v Sloveniji izvajati ravno v ZC Dravlje.
Najpogostejšo kromosomsko nepravilnost pri novorojenčku sicer predstavlja Downov sindrom. Nepravilnost zasledimo na vsakih 500 do 600 porodov.

Zakaj je najbolj smiselno opraviti nuhalno svetlino ravno v
Zdravstvenem centru Dravlje?
Pregled je popolnoma brezplačen
Od aprila 2023 so do brezplačnega pregleda nuhalne svetline upravičene vse nosečnice in ne več le starejše od 35. let. V ZC Dravlje opravljamo preiskavo nuhalne svetline s kartico ZZZS za vse nosečnice iz celotne Slovenije. Napotnice ne potrebujete.
Brez čakalnih dob
Kljub temu da opravimo veliko število pregledov mesečno, ne bo treba dolgo čakati na pregled. Ker pa je pomembno, da je pregled opravljen v pravem času nosečnosti, se na pregled naročite pravočasno. Optimalno je, da se na našo kliniko naročite približno tri tedne prej. Tako boste termin pregleda lažje prilagodili svojemu in partnerjevemu delovniku. Pregledi pri nas se izvajajo tako v dopoldanskih kot popoldanskih terminih, vsak delovni dan od 6. do 19. ure.
Več kot 20-letne izkušnje
V ZC Dravlje imamo več ginekologov, ki imajo za sabo že številne opravljene preglede in bodo za vas res lepo poskrbeli. Doslej smo v našem centru opravili več kot 50.000 pregledov nuhalne svetline, ki jih izvajamo z najsodobnejšimi ultrazvočnimi aparati Voluson. Ginekologi pri nas imajo tudi licenco FMF, ki jo podeljuje ugledna ustanova The Fetal Medicine Foundation iz Londona, ki redno enkrat letno preverja usposobljenost naše ekipe.
Odlična lokacija v Ljubljani
Naši sodobno opremljeni prostori, v katerih se naše pacientke počutijo zelo prijetno, so locirani v bližini severne ljubljanske obvoznice in zagotavljajo dobro dostopnost.
Najbolj pomembno pa je, da boste pri nas vedno dobili prosto brezplačno parkirno mesto.
Nahajamo se na naslovu: Cesta na Poljane 24, 1210 Ljubljana Šentvid.
Pogosta vprašanja nosečnic?
1. Koliko let se že izvaja nuhalna svetlina?
Zadnjih 30 let je prineslo številna odkritja in napredek na področju ugotavljanja motenj pri plodu. Pregled nuhalne svetline se tako že vrsto let izvaja v mnogih državah sveta, v Sloveniji smo ga uvedli leta 1996.
2. Kaj še preverite na pregledu nuhalne svetline?
Pri pregledu ploda z ultrazvokom določimo število plodov (pri dvojčkih določimo, ali imajo skupno ali ločeno posteljico), trajanje nosečnosti (glede na velikost ploda) in natančno pregledamo organe pri plodu: glavico, obraz, prsni koš, trebušno votlino z želodcem, mehurjem in vstopiščem popkovnice, obe roki, obe nogi in hrbtenico. Pregled nuhalne svetline že omogoča prve domneve o spolu otroka, ki pa so v teh tednih nosečnosti še relativno nezanesljive. Pred podajanjem domnev o spolu otroka vas bomo povprašali, če je to informacija, ki bi jo sploh želeli izvedeti.
3. Kako poteka pregled?
Najprej se bomo pogovorili o datumu zadnje menstruacije in vaši starosti, vašem zdravstvenem stanju in ostalih medicinsko pomembnih podatkih za nosečnost in porod. Potem se boste pripravili na ultrazvočni pregled preko trebuha. Samo v izjemnih primerih, ko pregleda ultrazvočne preiskave ni mogoče opraviti preko trebušne stene (na primer neugoden položaj ploda, prevelika količina maščobnega tkiva), bomo z vašim privoljenjem opravili vaginalni ultrazvok. Pri običajnem postopku vam bomo na trebuh nanesli gel za boljšo prevodnost. Opravili bomo pregled, pri tem boste ultrazvočno podobo ploda lahko skupaj s partnerjem spremljali preko velikega zaslona. Na koncu boste gel obrisali s kože in se oblekli ter se z nami pogovorili o rezultatih nuhalne. Pripravili vam bomo še izpis za izbranega ginekologa. Pregled nuhalne svetline skupaj s posvetom po navadi traja med 15 in 20 minut.
4. Kako se ocenjuje verjetnost za nepravilnosti?
Na osnovi strogih kriterijev izmerimo debelino nuhalne svetline. Z ultrazvočno meritvijo nuhalne svetline, starostjo nosečnice, višino nosečnosti in plodovim srčnim utripom odkrijemo več kot 80 % plodov z Downovim sindromom. Posebej ocenjujemo tudi prisotnost nosne kosti v obraznem profilu. Pri 60 % plodov z Downovim sindromom je nosna kost odsotna ali slabo razvita. Odsotno nosno kost opažamo tudi pri 3 % normalnih nosečnosti. Če je nosna kost lepo razvita, to dodatno zniža tveganje za Downov sindrom.

Napoved tveganja za kromosomsko nepravilnost ploda izračunamo glede na starost nosečnice, debelino vratne svetline ter oceno prisotnosti nosne kosti, upoštevamo tudi merjenje dolžine ploda (45 – 84 mm). Zanesljivost napovedi je 90 % ob 5 % lažno pozitivnih izvidov. Če je izračunano tveganje za kromosomsko napako povečano (1:300 ali večje), svetujemo nadaljnjo diagnostiko (amniocentezo ali horionsko biopsijo ali test NIPT), pri zmerno povečanem tveganju (1:300-1:1000) lahko tudi neinvazivni test prostocelične plodove DNK. Povečano tveganje ugotavljamo pri 3-5 % nosečnic.
5. Ali izvajate tudi samoplačniške preglede nuhalne svetline?
Da, na vašo željo izvajamo tudi samoplačniške preglede nuhalne svetline. Cena za pregled je objavljena v ceniku na naši spletni strani.

Oglejte si prispevek o brezplačni nuhalni svetlini v ZC Dravlje, ki ga je pripravila RTV Slovenija. Naša izkušena ginekologinja Uršula Reš Muravec v njem razloži številne pomembne informacije o nuhalni svetlini.

Prva izbira številnih nosečnic že od leta 1994!
Zdravstveni center Dravlje
- Cesta na Poljane 24
- 1210 Ljubljana – Šentvid
Podatki za naročanje
Delovni čas
- PON: 6:00 - 19:00
- TOR: 6:00 - 19:00
- SRE: 6:00 - 19:00
- ČET: 6:00 - 19:00
- PET: 6:00 - 19:00